Kripto borza – Osnove, ki jih je dobro vedeti
Kripto borza je platforma, ki omogoča nakup, prodajo in trgovanje s kriptovalutami. Poznamo centralizirane in decentralizirane borze.
Delnica Telekoma Slovenije je ena izmed najbolj cenjenih in likvidnih vrednostnih papirjev na Ljubljanski borzi, uvrščena med delnice t.i. Prve kotacije. Za investitorje predstavlja pomemben element slovenskega kapitalskega trga.
V tem pregledu bomo osvetlili ključne vidike delnice Telekoma Slovenije, ki so pomembni za razumevanje njene vrednosti in privlačnosti za vlagatelje. Na tej spletni strani boste našli celovit vpogled v delnico Telekoma Slovenije, vključno z analizo njenega poslovanja, finančnih kazalnikov in strategij za prihodnost.
Vrednost delnice Telekom Slovenije lahko spremljate na Ljubljanski borzi ali na različnih aplikacijah, kot je na primer Koyfin.
Telekom Slovenije d.d., ustanovljen leta 1995, je vodilno telekomunikacijsko podjetje v Sloveniji, s sedežem v Ljubljani.
Podjetje ponuja širok spekter telekomunikacijskih storitev, vključno z mobilnimi, fiksnimi in internetnimi storitvami, ter ima pomembno vlogo v digitalni transformaciji družbe.
S svojo dolgoletno prisotnostjo na trgu in strokovnim znanjem Telekom Slovenije zagotavlja visoko kakovost svojih storitev, kar prispeva k povezovanju družbe in spodbujanju digitalnega razvoja v Sloveniji.
Podjetje si prizadeva za trajnostni razvoj ter uvajanje inovativnih rešitev, ki omogočajo boljšo izkušnjo uporabnikov in zmanjšujejo okoljski vpliv telekomunikacijskih dejavnosti.
Telekom Slovenije se specializira za širok nabor telekomunikacijskih storitev, vključno z mobilno telefonijo, fiksnimi telefonskimi storitvami, internetnimi povezavami ter televizijskimi in drugimi digitalnimi rešitvami.
Podjetje svoje poslovanje razdeli na več ključnih področij, ki vključujejo:
Telekom Slovenije nenehno izboljšuje svoje storitve in uvaja nove tehnologije, da bi zadovoljil potrebe in pričakovanja svojih uporabnikov.
Hkrati se zavezuje k trajnostnemu poslovanju in odgovornemu ravnanju z okoljem. Podjetje uvaja energetsko učinkovite tehnologije in si prizadeva za zmanjšanje ogljičnega odtisa svojih operacij. To vključuje uporabo obnovljivih virov energije in implementacijo naprednih energetskih rešitev, kot so sončne elektrarne in tehnologije za zmanjšanje porabe energije v omrežjih.
Poleg tega se Telekom Slovenije osredotoča na razvoj in uporabo okolju prijaznih tehnologij ter spodbuja recikliranje in ponovno uporabo materialov. Podjetje si prizadeva za vzpostavitev trajnostnih praks v vseh vidikih svojega poslovanja, da bi zmanjšalo svoj vpliv na okolje in prispevalo k ohranjanju naravnih virov.
Zavezani k družbeni odgovornosti, Telekom Slovenije sodeluje z lokalnimi skupnostmi in podpira projekte, ki prispevajo k družbenemu in gospodarskemu razvoju. S tem krepi svoj ugled kot odgovorno podjetje, ki skrbi za dobrobit svojih uporabnikov, zaposlenih in skupnosti, v katerih deluje.
Telekom Slovenije je prepoznan kot vodilni ponudnik telekomunikacijskih storitev v regiji, z izjemno prisotnostjo na nacionalnem in mednarodnem trgu.
Podjetje zagotavlja zanesljive in inovativne telekomunikacijske rešitve, ki zadovoljujejo potrebe tako poslovnih kot tudi individualnih uporabnikov.
S svojimi naprednimi omrežji in tehnološkimi rešitvami Telekom Slovenije igra ključno vlogo pri povezovanju ljudi in podjetij v Sloveniji in preko meja. Omogoča hitro in zanesljivo komunikacijo ter dostop do interneta, kar je ključnega pomena za gospodarski in družbeni razvoj.
S svojo visoko kakovostjo storitev in nenehnim vlaganjem v tehnološki razvoj je Telekom Slovenije postal sinonim za zanesljivost in inovativnost v telekomunikacijskem sektorju. Poleg tega je Telekom Slovenije aktiven na mednarodnem trgu, sodeluje z drugimi telekomunikacijskimi podjetji in organizacijami ter prispeva k globalni digitalni povezanosti.
S svojimi storitvami in rešitvami omogoča mednarodno komunikacijo in sodelovanje ter podpira rast in razvoj podjetij v globalnem merilu.
Upravo Telekoma Slovenije od leta 2022 dalje vodi Boštjan Košak. Upravo sestavljajo še 4 člani, in sicer Boštjan Škufca Zaveršek, Irma Gubanec, Vesna Prodnik in Špela Fortin.
Nadzorni svet sestavlja 9 članov, člani managementa Telekoma Slovenije pa imajo skupno v lasti 0,018% delnic podjetja.
Telekom Slovenije, vodilni ponudnik telekomunikacijskih storitev v Sloveniji, nenehno vlaga v raziskave in razvoj (R&R) za ohranjanje konkurenčnih prednosti.
Podjetje se osredotoča na inovacije, ki spodbujajo digitalno transformacijo, vključno z naprednimi digitalnimi rešitvami, kot so storitve v oblaku, internet stvari (IoT) in umetna inteligenca (UI). Poleg tega vlagajo v posodobitev omrežne infrastrukture, predvsem v razvoj omrežja 5G, kar omogoča hitrejše in zanesljivejše povezave.
Telekom Slovenije aktivno sodeluje z univerzami, raziskovalnimi inštituti ter tehnološkimi podjetji, kar pospešuje razvoj inovativnih rešitev. Na področju kibernetske varnosti razvijajo napredne varnostne rešitve za zaščito podatkov uporabnikov in zagotavljanje varnega digitalnega okolja.
Med ključnimi projekti podjetja je razvoj omrežja 5G, s katerim omogočajo nove storitve in aplikacije, ter pametna mesta, kjer sodelujejo pri razvoju IoT naprav in pametnih senzorskih sistemov za izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev. Prav tako razvijajo napredne IKT rešitve za podjetja, ki vključujejo storitve v oblaku in virtualne podatkovne centre, kar podjetjem omogoča izboljšanje produktivnosti.
R&R prizadevanja Telekoma Slovenije ne prispevajo le k tehnološkemu napredku podjetja, temveč tudi k digitalni preobrazbi slovenskega gospodarstva in družbe. Z uvajanjem naprednih tehnologij podjetje pomaga povečati konkurenčnost slovenskih podjetij na globalnem trgu.
V prihodnosti se Telekom Slovenije namerava še naprej osredotočati na inovacije in tehnološki razvoj, vključno z raziskavami na področju umetne inteligence, kvantnega računalništva in novih komunikacijskih tehnologij. Podjetje si prizadeva ostati na čelu tehnoloških sprememb in zagotavljati uporabnikom najboljše možne storitve.
Ključne konkurenčne prednosti podjetja so:
Podjetje ima naslednje velike priložnosti:
Glavna tveganja povezana s poslovanjem podjetja so sledeča:
Telekom Slovenije se zavezuje k družbeni odgovornosti in aktivno prispeva k pozitivnim spremembam v družbi ter okolju. Podjetje izvaja različne projekte, usmerjene v trajnostni razvoj, kot so pobude za zmanjšanje ogljičnega odtisa, uporaba okolju prijaznih tehnologij in reciklaža elektronskih odpadkov.
V okviru svojih programov za družbeno odgovornost Telekom Slovenije podpira izobraževalne in raziskovalne projekte ter sodeluje z lokalnimi skupnostmi in nevladnimi organizacijami, da bi prispeval k razvoju in izboljšanju kakovosti življenja.
Poleg tega Telekom Slovenije aktivno spodbuja vključevanje in raznolikost v svojem delovnem okolju ter nudi podporo različnim socialnim iniciativam, kot so programi za pomoč ranljivim skupinam in promocija enakih možnosti.
Podjetje si prizadeva za etično poslovanje in transparentnost, kar vključuje odprto komunikacijo z zaposlenimi, strankami in drugimi deležniki ter spoštovanje najvišjih standardov poslovne etike. S tem Telekom Slovenije utrjuje svojo vlogo odgovornega korporativnega državljana in prispeva k trajnostnemu razvoju družbe.
Letno poročilo Telekoma Slovenije za leto 2023 (letno poročilo obsega obdobje od 1. januarja 2023 do 31. decembra 2023) podrobno izpostavlja strateške usmeritve podjetja in njegove ključne dosežke v letu 2023.
Skupina Telekom Slovenije je v letu 2023 uspešno presegla zastavljene cilje in pomembno izboljšala poslovanje v primerjavi z letom 2022. To je bilo doseženo kljub zaostrenim tržnim razmeram, visokim stroškom energentov in škodi, ki so jo povzročile poplave.
Znatno izboljšanje poslovanja je bilo evidentno v vseh ključnih segmentih in na vseh ciljnih trgih, kar je rezultat velikega prizadevanja celotnega kolektiva.
Skupina Telekom Slovenije je v letu 2023 ustvarila 708,2 milijona evrov poslovnih prihodkov, kar predstavlja 7-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2022. Prihodki so se povečali v več segmentih, z največjo rastjo na področju mobilnih in širokopasovnih storitev ter kibernetske varnosti.
EBITDA je dosegel 228,6 milijona evrov, kar je 6% več kot prejšnje leto, medtem ko je dobiček iz poslovanja (EBIT) narasel za 27% na 64,1 milijona evrov. Čisti dobiček je bil najvišji po letu 2015, v višini 47,1 milijona evrov, kar predstavlja 25-odstotno povečanje.
Skupina Telekom Slovenije je do konca leta 2023 povečala število mobilnih uporabnikov za 4% ter število fiksnih širokopasovnih priključkov za 4.626. V Sloveniji ostajajo vodilni v segmentih mobilnih naročnikov in IP-televizije.
Na področju tehnološkega razvoja so uspešno nadgradili omrežje, s 5G tehnologijo pokrili več kot 60% prebivalstva in omogočili priklop interneta ter televizije prek mobilnega omrežja. IPKO je uvedel 5G na Kosovu, medtem ko so se v Sloveniji uspešno vključili v projekt E-oskrba.
Konec leta 2023 so sprejeli Strateški poslovni načrt za obdobje 2024–2028, ki se osredotoča na rast prihodkov, izboljšanje trajnostnega poslovanja in družbeno odgovornost.
Načrtujejo nadaljnjo rast tržnih deležev v mobilni telefoniji in fiksnem širokopasovnem dostopu ter povečanje prihodkov, EBITDA in čistega dobička. V letu 2024 načrtujejo 717,4 milijona evrov prihodkov, 233,6 milijona evrov EBITDA in 43,2 milijona evrov čistega dobička. Telekomovo osnovno vodilo ostaja – vedno na boljše.
V letu 2023 so se osredotočili na raziskovalne projekte, financirane z evropskimi sredstvi, predvsem v okviru programa Obzorje Evropa.
Projekti vključujejo področja, kot so 5G, kibernetska varnost, internet stvari in kritične komunikacije. Za raziskovalno delo na področju zdravja, medicine ter pametnih mest so prejeli državno pomoč v višini 185,6 tisoč evrov.
Med pomembnejšimi projekti v letu 2023 so bili 5G-LOGINNOV, 5G-IANA, PRECINCT, SUNRISE in ATLANTIS. Projekt 5G-LOGINNOV, ki se je zaključil novembra 2023, je optimiziral logistiko v evropskih pristaniščih. Projekt 5G-IANA je vzpostavil eksperimentalno platformo za avtomobilsko industrijo, medtem ko je PRECINCT prispeval k zaščiti kritične infrastrukture pred kibernetskimi tveganji.
V projektu SUNRISE razvijajo rešitve za izboljšanje sodelovanja med elementi kritične infrastrukture ter obvladovanje tveganj, povezanih s pandemijami. Projekt ATLANTIS se osredotoča na povečanje odpornosti proti kombinaciji kibernetskih in fizičnih napadov.
V vseh projektih sodelujejo mednarodni partnerji, kar omogoča širše preizkušanje rešitev in izboljšanje varnosti ter učinkovitosti kritične infrastrukture. Telekom Slovenije prispeva z razvojem in testiranjem rešitev ter zagotavljanjem napredne infrastrukture in povezljivosti.
V letu 2023 je bil sprejet nov Strateški poslovni načrt za obdobje 2024-2028, v katerem so opredelili prihodnji razvoj skupine. V načrtovanem obdobju bo za IKT-panogo značilen močan tehnološki razvoj in napredek.
Strategijo so zasnovali na svojih vrednotah in temelji na izpolnjevanju Telekomovega poslanstva in vizije. V njenem središču ohranjajo zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje.
Načrtovani razvoj naslavlja ključne razvojne priložnosti in izzive v svetu in regiji:
Skupino Telekom Slovenije na dan 31. decembra 2023 sestavljajo sledeče družbe:
Izpostavljamo povzetek finančnega poslovanja Skupine Telekom Slovenije:
Izpostavljene postavke Izkaza poslovnega izida | |||||
v tisoč EUR | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
Prihodki od prodaje | 675.417 | 647.177 | 648.247 | 652.121 | 694.913 |
Dobiček iz poslovanja + amortizacija (EBITDA) | 205.402 | 209.882 | 220.752 | 216.452 | 228.569 |
Dobiček iz poslovanja (EBIT) | 31.089 | 42.603 | 51.696 | 50.362 | 64.138 |
Čisti poslovni izid | 1.231 | 24.865 | 37.888 | 37.506 | 47.065 |
Izpostavljene postavke Bilance stanja | |||||
v tisoč EUR | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
Nekratkoročna sredstva | 1.010.280 | 1.002.058 | 1.033.206 | 1.031.516 | 1.044.005 |
Kratkoročna sredstva | 222.580 | 225.781 | 217.133 | 243.822 | 273.861 |
Kapital | 590.878 | 590.484 | 600.431 | 611.677 | 658.638 |
Nekratkoročne obveznosti | 446.916 | 320.195 | 424.604 | 350.197 | 448.791 |
Kratkoročne obveznosti | 195.066 | 317.160 | 225.304 | 313.464 | 210.437 |
Stroški razvijanja | 18.722 | 16.025 | 11.056 | 7.376 | 4.502 |
Naložbe | 167.757 | 173.045 | 208.173 | 167.791 | 188.037 |
Izpostavljene postavke Izkaza denarnih tokov | |||||
v tisoč EUR | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
Čisti denarni tok iz poslovanja | 198.333 | 220.750 | 218.869 | 198.423 | 245.705 |
Čisti denarni tok iz naložbenja | -130.976 | -154.710 | -193.157 | -150.795 | -167.466 |
Čisti denarni tok iz financiranja | -64.822 | -71.136 | -17.985 | -26.231 | -60.195 |
Čista sprememba denarnih sredstev in njihovih ustreznikov | 2.535 | -5.096 | 7.727 | 21.397 | 18.044 |
Osnovni kazalniki vrednotenja | |||||
2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
P/E | 286,3 | 11,4 | 9,7 | 8,2 | 8,4 |
P/B | 0,6 | 0,5 | 0,6 | 0,5 | 0,6 |
P/S | 0,5 | 0,4 | 0,6 | 0,5 | 0,6 |
Čisti dobiček na delnico v EUR | 0,2 | 3,8 | 5,8 | 5,8 | 7,2 |
ROE | 0,2% | 4,2% | 6,3% | 6,1% | 7,1% |
ROA | 0,1% | 2,0% | 3,0% | 2,9% | 3,6% |
Drugi kazalniki, pomembni za investitorje | |||||
v tisoč EUR | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
Tržna kapitalizacija | 355.500 | 284.950 | 367.290 | 308.470 | 395.400 |
Prosti denarni tok | 30.576 | 47.705 | 10.696 | 30.632 | 57.668 |
Finančni vzvod | 41,6% | 36,6% | 58,1% | 60,4% | 51,2% |
Skupno število izdanih delnic | 6.535.478 | 6.535.478 | 6.535.478 | 6.535.478 | 6.535.478 |
Čisti dobiček na delnico v EUR | 0,2 | 3,8 | 5,8 | 5,8 | 7,2 |
Bruto dividenda na delnico v EUR | 4,5 | 3,5 | 4,5 | 4,5 | – |
Tečaj delnice konec obdobja v EUR na LJSE | 54,4 | 43,6 | 56,2 | 47,2 | 60,5 |
Dividendna donosnost | 8,3% | 8,0% | 8,0% | 9,5% | 0,0% |
Telekom Slovenije kotira na Ljubljanski borzi, kjer ima delnica okrajšavo (ticker) TLSG. Promet z delnico Telekoma Slovenije je na Ljubljanski borzi v lanskem letu nekoliko zaostal za najprometnejšimi 5 delnicami (KRKG, NLBR, ZVTG, POSR in PETG).
Po rasti so se delnice Telekoma Slovenije v letu 2023 z 28,18-odstotno rastjo uvrstile na peto mesto med delnicami, ki trgujejo na Ljubljanski borzi.
Delnica podjetja Telekom Slovenije kotira na Ljubljanski borzi, od leta 2007 dalje pa je članica prestižne prve kotacije. Poleg oznake TLSG velja omeniti tudi ISIN kodo SI0031104290 in Bloombergovo oznako TLSG SV.
Osnovni kapital družbe je razdeljen na razdeljen na 6.535.478 navadnih kosovnih delnic. Družba je na dan 31. decembra 2023 imela 36.836 lastnih delnic.
Največji delničarji podjetja Telekom Slovenije na dan 31.12.2023 so bili:
Več informacij o delnici Telekoma Slovenije lahko dobite na:
Opomba: Informacije, navedene o delničarjih podjetja Cinkarna Celje in kakršnekoli druge informacije, povezane z delnicami in finančnimi rezultati, so zgolj informativne narave in ne predstavljajo priporočila za nakup, prodajo ali držanje delnic. Vlagatelji bi morali pred sprejemanjem kakršnihkoli investicijskih odločitev opraviti lastno analizo in se po potrebi posvetovati s finančnimi svetovalci. Avtor ne prevzema odgovornosti za morebitne izgube, ki bi lahko nastale kot posledica odločitev na podlagi teh informacij.
Smo specializirana borznoposredniška družba, ki pomaga podjetjem do svežih virov financiranja in urejenih poslovnih financ. Prav tako lahko z nami investirate, kot to počnejo najboljši svetovni investitorji.