Temeljna analiza delnice – Kako jo narediti?
Temeljna analiza zajema analizo finančnih podatkov in ekonomskih kazalnikov podjetja, z namenom oceniti njegovo notranjo vrednost.
Kripto denarnica je digitalno orodje, ki omogoča shranjevanje, prejemanje in pošiljanje kriptovalut. Deluje podobno kot bančni račun, vendar namesto tradicionalnih valut (Evro, Dolar,…) hrani kriptovalute.
V tem članku bomo raziskali osnovne koncepte kripto denarnic, različne vrste le-teh ter prednosti in slabosti posameznih vrst kripto denarnic. Poleg tega bomo pregledali nekaj najbolj priljubljenih kripto denarnic na trgu, kot so Ledger, Trezor in MetaMask.
Kot omenjeno so kripto denarnice digitalna orodja za shranjevanje kriptovalut, kot izhaja iz samega imena. Delimo jih lahko na dva osnovna načina:
Poglejmo si najprej delitev kripto denarnic glede na obliko shranjevanja:
Drugi način delitve pa je vezna na varnost oziroma preprostost dostopa do kritpo sredstev. Iz tega vidika delimo kripo denarnice na:
Poglejmo si največje prednosti in slabosti posameznih vrst denarnic:
Za dolgoročno hrambo večjih vsot valut so brez dvoma priporočljive strojne denarnice, lahko tudi papirnate. Za bolj pogosto trgovanje, plačevanje in drugo uporabo kripto valut pa programske oziroma spletne in mobilne denarnice.
Poglejmo si še nekaj najbolj popularnih denarnic. Pri izbiri denarnic se vsekakor splača izbrati preverjene denarnice, z dovolj uporabniki, referencami ter upoštevanimi varnostnimi standardi. Najbolj popularne kripto denarnice so:
Pogosto začetni uporabniki kripto sredstva hranijo kar na kripto borza, kot so Bitstamp, Kraken, Binance, Coinbaise ipd. Sredstva na kripto borzi so običajno bolj dostopna za takojšnje trgovanje, saj borze ponujajo uporabniku prijazne platforme z dodatnimi funkcijami, kot so grafi in trgovalna orodja.
Vendar pa to pomeni manjši nadzor nad sredstvi, saj borza upravlja z zasebnimi ključi uporabnikov. Borze so prav tako lahko tarče hekerskih napadov, kar povečuje tveganje izgube sredstev, čeprav nekatere borze ponujajo zavarovanje za takšne dogodke. Poleg tega lahko pravne in regulativne težave vplivajo na dostop do vaših sredstev.
Lastna denarnica vam torej omogoča popoln nadzor nad vašimi zasebnimi ključi in s tem vašimi sredstvi. To pomeni večjo varnost, saj ste edini, ki ima dostop do sredstev, vendar pa prinaša tudi večjo odgovornost glede varovanja teh ključev. Izguba zasebnih ključev pomeni izgubo dostopa do sredstev.
Zasebni ključ pri kripto valutah je skrivni, kriptografski ključ, ki ga uporablja lastnik za podpisovanje transakcij in dostop do svojih sredstev. Javni ključ je izpeljan iz zasebnega ključa in ga lahko deliš z drugimi za prejemanje plačil, saj omogoča preverjanje podpisov, ne da bi razkril zasebni ključ.
Uporaba lastne denarnice zahteva več tehničnega znanja, kar je lahko izziv za začetnike, vendar zagotavlja večjo avtonomijo in zaščito pred zunanjimi vplivi. Če želite večjo varnost in nadzor nad svojimi sredstvi, je lastna denarnica boljša izbira, medtem ko je borza bolj primerna za tiste, ki iščejo enostavnost uporabe in hitro trgovanje oziroma za tisti del sredstev, s katerimi redno trgujete.
Na trgu najdemo ogromno različnih denarnic, ki so namenjene trgovanju in skladiščenju specifične kripto valute ali skupine kripto valut.
Vse imajo svoje prednosti in pomanjkljivosti, je pa pomembno, da pred začetkom uporabe preverimo, da za denarnico stoji neka kredibilna ekipa. Še prehitro se namreč lahko zgodi, da sredstva izginejo zaradi malomarnosti ekipe (ranljivost v kodi) ali pa zaradi namenske zlorabe.
Pomembno se je zavedati, da so začetnikom najbolj prijazne kar kripto borze, saj le te omogočajo prenos sredstev (EUR < > Kripto), prav tako je s pomočjo kripto borze veliko lažje dokazovati transakcije za potrebe davčne prijave. Velja pa omeniti še, da je zelo pomembna tudi prava izbira kripto borze, saj le tako lahko poskrbimo za ustrezno varnost naših sredstev.
Več o izbiri prave kripto borze pa v naslednji objavi.