Vse objave

Obratni kapital – Zakaj je pomemben?

Obratni kapital

Obratni kapital je pomembna finančna postavka, ki odraža kratkoročno finančno zdravje podjetja.

Predstavlja razliko med kratkoročnimi sredstvi in kratkoročnimi obveznostmi podjetja ter kaže, kako uspešno podjetje upravlja svoje tekoče obveznosti in sredstva.

Obratni kapital je tako ključnega pomena za nemoteno poslovanje, saj podjetjem omogoča financiranje vsakodnevnih operacij in zagotavlja likvidnost.

Vsebina objave

1. Izračun obratnega kapitala

Obratni kapital je strokovno pojmovan kot tisti del vsote lastniškega kapitala, dolgoročnih dolgov in dolgoročnih rezervacij, s katerim se financirajo kratkoročna sredstva.

Povedano drugače, gre za znesek za katerega dolgoročno financiranje presega dolgoročna sredstva oz. kratkoročna sredstva presegajo kratkoročno financiranje.

Obratni kapital se izračuna po formuli:

Obratni kapital = Kratkoročna sredstva – Kratkoročne obveznosti

Kratkoročna sredstva (imenovana tudi tekoča sredstva) vključujejo postavke, kot so gotovina, terjatve, zaloge in druga sredstva, ki jih je mogoče v kratkem času pretvoriti v denar (običajno v roku enega leta).

Kratkoročne obveznosti (imenovane tudi tekoče obveznosti)pa vključujejo obveznosti, kot so kratkoročni dolgovi, obveznosti do dobaviteljev in druge obveznosti, ki jih mora podjetje poravnati v enakem obdobju (prav tako običajno v roku enega leta).

2. Pomembnost obratnega kapitala

Pozitiven obratni kapital pomeni, da ima podjetje več tekočih sredstev kot obveznosti, kar kaže na sposobnost poravnave svojih kratkoročnih dolgov in financiranja dnevnega poslovanja.

To je dober znak finančnega zdravja in likvidnosti podjetja in omogoča večjo fleksibilnost pri obvladovanju nepričakovanih stroškov ali priložnosti za rast.

Po drugi strani pa lahko negativen obratni kapital pomeni, da podjetje nima dovolj sredstev za pokrivanje svojih obveznosti, kar lahko privede do finančnih težav ali celo insolventnosti.

3. Ključne postavke obratnega kapitala

3.1 Terjatve do kupcev

So zneski, ki jih dolgujejo stranke in so ključen vir kratkoročne likvidnosti. Podjetja, ki učinkovito upravljajo svoje terjatve, zmanjšujejo tveganje likvidnostnih težav in zagotavljajo, da imajo stalen priliv sredstev.

3.2 Zaloge

Zaloge predstavljajo izdelke ali surovine, ki jih ima podjetje na zalogi. Čeprav so zaloge pomembne za nemoteno proizvodnjo in prodajo, lahko previsoke zaloge pomenijo zastoje in višje stroške skladiščenja.

3.3 Obveznosti do dobaviteljev

To so dolgovi, ki jih ima podjetje do svojih dobaviteljev. Ustrezno obvladovanje obveznosti omogoča podjetju doseganje dobre bonitetne ocene in vzpostavitev dobrih odnosov z dobavitelji.

4. Upravljanje obratnega kapitala

Učinkovito upravljanje obratnega kapitala je ključnega pomena za stabilno poslovanje podjetja. Vključuje skrbno spremljanje terjatev, zalog in obveznosti.

Podjetja, ki uspešno upravljajo svoj obratni kapital lahko zagotavljajo nemoteno poslovanje tudi v času nihanj na trgih. Pomembno je tudi, da podjetje nenehno spremlja svoje procese spremljave obratnega kapitala in išče priložnosti za izboljšanje njegovega upravljanja.

Povzamemo lahko torej, da je obratni kapital bistven kazalnik likvidnosti in kratkoročne finančne uspešnosti podjetja. Učinkovito upravljanje obratnega kapitala omogoča podjetjem, da se izognejo kratkoročnim finančnim težavam in izkoristijo priložnosti za rast.

Za vlagatelje in poslovodstvo je spremljanje obratnega kapitala ključnega pomena pri ocenjevanju, kako dobro podjetje upravlja svoje vire in vzdržuje finančno stabilnost. Pravilno upravljanje obratnega kapitala je namreč ključ do kratkoročne likvidnosti in dolgoročne rast in uspešnosti podjetja.