Politika izvrševanja naročil strank
1. SPLOŠNE DOLOČBE
1.1. Namen politike
Namen politike izvrševanja naročil strank (v nadaljevanju: Politika) je omogočiti izvršitev naročil pod pogoji, ki so za stranke Družbe najugodnejši ter izvajati ureditev, ki omogoča izvršitev posla v najboljšem interesu strank.
1.2. Vsebina politike
(1) najboljšo izvedbo naročil strank;
(2) pravila ravnanja z naročili.
2. NAJBOLJŠA IZVEDBA
2.1. Izvrševanje naročil pod najugodnejšimi pogoji
Družba pri izvrševanju naročil strank opravlja vse potrebno za izvršitev naročila pod pogoji, ki so za stranke najugodnejši, ob upoštevanju dejavnikov, ki so pomembni za izvršitev naročila, kot so cena, stroški, hitrost, verjetnost sklenitve in poravnave posla, vrednost in značilnosti naročila ter druge okoliščine, pomembne za izvršitev naročila kot so pristojbine za izvršitev, stroški obračuna in poravnave ter drugimi pristojbine, plačane tretjim osebam, ki so udeležene pri izvršitvi naročila.
Družba pri določitvi sorazmernega pomena dejavnikov iz prejšnjega odstavka tega člena upošteva naslednje kriterije:
(1) značilnosti naročila;
(2) značilnosti finančnih instrumentov, ki so predmet naročila;
(3) značilnosti izvedbenih mest, na katera je poslano naročilo.
2.2. Izvajanje politike
Družba redno spremlja učinkovitost izvajanja ureditve ter politike izvrševanja naročil, zato da se ugotovijo in po potrebi odpravijo njihove pomanjkljivosti. Zlasti redno presoja, ali izvedbena mesta, katerim so poslana naročila, omogočajo njihovo izvršitev pod pogoji, ki so najugodnejši za stranke. Redne presoje družba izvaja z naslednjimi ukrepi:
(1) preverjanje, spremljanje in medsebojna primerjava izvedbenih mest s ciljem doseganja najmanjših stroškov trgovanja.
(2) Preverjanje, spremljanje in medsebojna primerjava izvedbenih mest s ciljem doseganja najbolj ugodne cene nakupa ali prodaje finančnega inštrumenta.
(3) Preverjanje, spremljanje in medsebojna primerjava infrastrukture izvedbenih mest. Poudarek je na ustrezni komunikaciji, ažurnem poročanju o izvršenih poslih, učinkovitem zagotavljanju poravnalnih storitev in partnerskim odnosom pri morebitnih težavah s poravnavami poslov.
Ne glede na navedbe v prejšnjem odstavku Družba z vidika obvladovanja tveganj periodično preverja možnost izvrševanja poslov na posameznih kapitalskih trgih tudi prek izvedbenih mest, ki ne nudijo najboljše možne izvršitve poslov, pri čemer delež teh poslov ne sme predstavljati znatnega deleža vseh poslov.
Družba enkrat letno preveri Politiko. Ob vsaki spremembi, ki bi lahko bistveno vplivala na zmožnost Družbe, da dosega izvršitev naročil pod pogoji, ki so najugodnejši za stranke, Družba nemudoma preveri ustreznost Politike in jo po potrebi dopolni.
2.3. Posredovanje naročil
Subjekti, katerim se lahko posreduje v izvršitev naročilo za trgovanje za prenosljive vrednostne papirje, so:
(1) borznoposredniške družbe;
(2) banke;
(3) druge finančne inštitucije, ki so posrednik v primarni ali sekundarni izdaji posameznih prenosljivih vrednostnih papirjev.
Subjekti, katerim se lahko posreduje v izvršitev naročilo za trgovanje za inštrumente denarnega trga, so:
(1) borznoposredniške družbe;
(2) banke;
(3) druge finančne inštitucije, ki so posrednik v primarni ali sekundarni nadaljnji izdaji posameznih inštrumentov denarnega trga.
Subjekti, katerim se lahko posreduje v izvršitev naročilo za trgovanje za enote kolektivnih podjemov, so:
(1) borznoposredniške družbe;
(2) banke;
(3) družbe za upravljanje in upravljavci alternativnih investicijskih skladov.
3. PRAVILA RAVNANJA Z NAROČILI
3.1. Splošna načela
Družba izvaja postopke in ukrepe, ki zagotavljajo takojšnje, pošteno in hitro izvajanje transakcij za račun strank. V ta namen je družba sprejela interne politike, pravilnike in procesna navodila za ravnanje z naročil.
Postopki in ukrepi iz prvega odstavka tega člena zagotavljajo, da se:
(1) izvršena naročila strank takoj in natančno evidentirajo ter razporedijo,
(2) primerljiva naročila izvršijo v zaporednem vrstnem redu in nemudoma, razen če je to zaradi narave naročila ali prevladujočih tržnih pogojev praktično neizvedljivo;
(3) finančni instrumenti ali denarni zneski, prejeti v poravnavo izvedenih naročil, nemudoma in pravilno prenesejo na račun posamezne stranke.
Družba ne sme zlorabiti informacij o še ne izvršenih naročilih za stranke ter sprejme vse razumne ukrepe, da prepreči zlorabo teh informacij s strani zadevnih oseb.
3.2. Združevanje in razdeljevanje naročil
Družba lahko združuje naročila za račun strank oziroma se poslužuje naročil za skupni račun.
Nobena izmed strank ni deležna prednostne obravnave oziroma izvrševanje naročil za skupni račun ne bo imelo negativnih posledic za doseganje najboljšega možnega izida za katerokoli stranko.
Družba za pošteno porazdelitev učinkov poslov med strankami, ki izvirajo iz naročila za skupni račun, uporablja princip pro rata. To pomeni, da se izvršena naročila po različnih cenah na račune strank porazdelijo sorazmerno z njihovimi deleži v osnovnem naročilu, in sicer po enaki ceni za vse stranke. Ta cena se izračuna kot tehtano povprečje cen posameznih poslov – t.i. povprečna cena. Uteži so količine lotov v posameznem poslu. V primeru, da skladno s pro rata pogojem ni možno razporediti celotne količine, ker imata dve ali več strank enake deleže, se preostanek razporeja naključno med vse stranke v skupnem naročilu.
4. KONČNE DOLOČBE
4.1. Nadzor
Nadzor nad izvrševanjem vseh določil te politike izvajata izvajalec funkcije skladnosti poslovanja s predpisi in poslovodstvo Družbe.
4.2. Obveščanje strank
Družba je dolžna stranke primerno seznaniti s to Politiko, in sicer tako, da bo stranka lahko jasno razumela, kako se bodo naročila zanjo izvrševala.
4.3. Končne določbe
Ta Politika začne veljati z dnem pridobitve dovoljenja za opravljanje investicijskih storitev Družbe.