Vse objave

Največja slovenska podjetja na borzi

Največja slovenska podjetja na borzi
Kategorije Investiranje

V prvi kotaciji na Ljubljanski borzi kotirajo največja slovenska podjetja, ki izpolnjujejo stroga merila glede likvidnosti, kapitalizacije in transparentnosti.

Družbe v prvi kotaciji izpolnjujejo:

  • dodatne standarde obveščanja, vključno z mednarodnimi standardi računovodskega poročanja,
  • objavo kvartalnih poslovnih izkazov,
  • izjavo o skladnosti s Kodeksom Ljubljanske borze,
  • poročanje v angleškem jeziku in
  • upoštevanje drugih priporočil Ljubljanske borze za obveščanje​​.

Prva kotacija Ljubljanske borze je namenjena povečanju prepoznavnosti najboljših slovenskih družb med mednarodnimi vlagatelji in zagotavlja, da so delnice v tem segmentu bolj likvidne v primerjavi z ostalimi segmenti trga delnic​​.

Največja slovenska podjetja – Povzetek finančnih rezultatov

v mio EUR, na dan 31.12.2022

PodjetjeSimbolTržna kapitalizacijaPrihodkiEBITDAČisti poslovni izidProsti denarni tokP/EČisti dobiček na delnico v EURDividendna donosnostFinančni vzvodROE
Krka, d.d.KRKG3.935,21.717,5488,9363,7372,97,911,76%0%17,9%
Nova Ljubljanska Banka d.d.NLBR2.200,0798,5385,7483,1-158*2,622,38%12%20,6%
Petrol d.d.PETG1.114,19.456,796,3– 2,760,5N/AN/A8%58%-0,3%
Zavarovalnica Triglav, d.d.ZVTG825,31.599,3529,8110,267,37,14,911%0%13,1%
Luka Koper, d.d.LKPG512,4313,5114,674,273,84,75,25%12%15,1%
Pozavarovalnica Sava, d.d.POSR502,8753,6313,168,234,45,14,47%42%14,9%
Telekom Slovenije, d.d.TLSG441,1652,1216,537,545,38,25,810%60%6,4%
Cinkarna Celje, d.d.CICG172,9227,265,343,410,54,35,414%0%21,7%
Intereuropa, d.d.IEKG26,9200,415,15,11,98,60,10%42%3,5%