Investicijski vpogled v leto 2025: Ključne analize in napovedi
Na enem mestu smo zbrali vse ključne analize in napovedi globalnih finančnih institucij.
Naložbeni razredi (»asset classes«) so skupine naložbenih priložnosti, ki izkazujejo podobne značilnosti in so običajno podvržene istim pravilom in predpisom. Naložbeni razredi so npr. delnice, obveznice, kripto valute ipd.
Bistvo naložbenih razredov je, da ponujajo različne možnosti za diverzifikacijo portfelja in vključujejo različne stopnje tveganja, donosnosti in likvidnosti. Omogočajo nam, da smiselno sestavimo naš portfelj glede na našo investicijsko strategijo ter profil vlagatelja.
V nadaljevanju je opisan vsak od sedmih glavnih naložbenih razredov, skupaj z navedbo posameznih naložb, ki spadajo v vsak razred. Namen tega seznama je, da imate na enem mestu vse potencialne naložbe, kam lahko investirate denar.
Za več informacij kako sestaviti svoj portfelj, pa preberite objavo Kam vložiti denar?
1. Gotovina in valute | 2. Lastniški kapital |
– Gotovina – Denar na TRR – Varčevalni račun – Vezava denarja – Skladi denarnega trga – Tuje valute / Forex | – Delnice – Delniški vzajemni skladi – Indeksni skladi – ETF-i – Angelske naložbe – VC skladi – PE skladi – Lastniško množično financiranje |
3. Fiksni dohodek – posojila | 4. Nepremičnine |
– Komercialni zapisi – Zakladne menice – Državne obveznice – Podjetniške obveznice – Dolžniški vzajemni skladi – Terjatve – P2P Posojanje – Dolžniško množično financiranje | – Stanovanjske nepremičnine – Poslovne nepremičnine – Industrijske in kmetijske nepremičnine – REITs – Nepremičninski skladi – NPL / REO |
5. Blago | 6. Kripto |
– Plemenite kovine – Surovine | – Kripto valute – Kripto valute vezane na realne valute – Kripto projekti |
7. Zbirateljstvo | 8. Drugo |
– Umetnost – NFT-ji – Drugi zbirateljski predmeti (avtomobili, pohištvo …) | – Mešani vzajemni skladi – Hedge in drugi zasebni skladi – ESG Skladi – Opcije – Terminske pogodbe – Pokojninski skladi – Naložbena zavarovanja |
Gotovina in valute so najbolj likvidne naložbe, ki običajno nudijo nižje donose v primerjavi z drugimi naložbenimi razredi. Idealne so za kratkoročno hrambo vrednosti ali kot del portfelja za pokrivanje kratkoročnih finančnih potreb.
Gotovino in valute lahko delimo na naslednje podrazrede:
Ta naložbeni razred vključuje vse naložbe, katerih značilnost je pridobitev lastništva v podjetjih ali drugih entitetah. Ta razred običajno prinaša višje donose, a tudi višje tveganje.
Lastniške naložbe lahko delimo na naslednje podrazrede:
Naložbeni razred fiksnega dohodka vključuje vse naložbe, ki prinašajo redne prihodke v obliki obresti. Tveganje je običajno nižje v primerjavi z lastniškim kapitalom.
Posojila lahko delimo na naslednje podrazrede:
Nepremičnine so vsekakor svoj naložben razred. Nepremičnine lahko prinašajo dohodek od najemnin in potencialne kapitalske dobičke v primeru rasti naložbe. Raznolikost v tem razredu omogoča naložbe tako v fizične nepremičnine kot v finančne produkte, ki so osredotočeni na nepremičninski sektor.
Nepremičnine lahko delimo na naslednje podrazrede:
Blago vključuje surovine in materiale, ki so osnova za globalno gospodarstvo. Omogoča tako investicijo v realno blago, kot izvedene finančne instrumente.
Blago lahko delimo na naslednje podrazrede:
Ta relativno nov naložbeni razred vključuje digitalne valute in projekte, ki temeljijo na tehnologiji veriženja blokov (blockchain).
Kripto naložbeni razred lahko delimo na:
Zbirateljski predmeti so unikatni in lahko s časom pridobivajo na vrednosti, vendar so močno odvisni od tržnih trendov in osebnih preferenc zbirateljev.
Nekateri investitorji se specializirajo ravno za ta naložben razred, ki ga lahko delimo na naslednje podrazrede:
Obstaja tudi nekaj drugih naložbenih razredov, ki so manj pogosti, bolj tvegani ali vključujejo druge specifike.
Nekaj takšnih primerov:
Pogledali smo si glavne naložbene razrede z več kot 40 različnimi vrstami naložb. Seveda se znotraj posamezne vrste naložb (npr. delnice) nahaja na stotine različnih naložbenih priložnosti, ki nosijo različno tveganje, volatilnost, likvidnost in potencialno donosnost.
Pri izbiri naložb iz različnih razredov je ključno upoštevati lastne finančne cilje, časovni horizont in toleranco do tveganja. Diversifikacija med različnimi naložbenimi razredi lahko pomaga zmanjšati tveganje in izboljšati potencial za doseganje dolgoročnih finančnih ciljev.
Za več informacij kako sestaviti svoj portfelj, pa preberite objavo Kam vložiti denar?