Kripto borza – Osnove, ki jih je dobro vedeti
Kripto borza je platforma, ki omogoča nakup, prodajo in trgovanje s kriptovalutami. Poznamo centralizirane in decentralizirane borze.
Poslovne finance pokrivajo vsa področja povezana z denarjem oziroma financami v poslovnem svetu.
V ožjem smislu se nanašajo na finančno funkcijo znotraj podjetja, kar vključuje alokacijo ter upravljanje s sredstvi, dolgovi in kapitalsko strukturo za maksimizacijo vrednosti za delničarje. Pogosto za ta del poslovnih financ uporabimo tudi izraz korporativne finance.
V širšem smislu pa poslovne finance obsegajo delovanje celotnega poslovnega finančnega sistema, ki vključuje interakcijo med različnimi finančnimi institucijami, kot so banke, borze in investicijski skladi, ter njihov vpliv na poslovanje podjetij.
V tem članku bomo podrobneje obravnavali nekaj ključnih aktivnosti znotraj poslovnih financ v ožjem smislu, torej korporativnih financ.
Poslovne finance (oziroma korporativne finance) obsegajo upravljanje sredstev, obveznosti in kapitalske strukture podjetja z namenom maksimiranja vrednosti za delničarje.
Vključujejo načrtovanje, analizo in odločanje o investicijah, financiranju in dividendah, z osredotočenostjo na optimizacijo finančne učinkovitosti in minimizacijo finančnih tveganj.
Poslovne finance igrajo ključno vlogo pri določanju strateških usmeritev in so bistvene za dolgoročno rast in stabilnost podjetij.
Obstaja relativno stroga ločnica med poslovnimi financami in osebnimi financami.
Manj stroga ločnica pa je med poslovnimi financami in podjetniškimi financami.
Poglejmo si sedaj vsa ključna področja, ki jih obravnavajo poslovne finance (oziroma korporativne finance) in je za njih odgovorna finančna funkcija v podjetju.
Poglejte si tudi naše storitve na področju poslovnih financ.
Alokacija kapitala je osrednji steber poslovnih financ, ki odločilno vpliva na dolgoročno rast in uspešnost podjetja. Ena najpomembnejših nalog direktorja in finančnega direktorja v podjetju je pravilna alokacija kapitala.
Najboljši izvršni direktorji so vedno izjemni v optimalni alokaciji kapitala. Warren Buffett
Alokacija kapitala zahteva skrbno ocenjevanje različnih investicijskih priložnosti z namenom optimalne uporabe razpoložljivih sredstev.
Pomembno je, da podjetja razvijejo strateški pristop, ki vključuje analizo donosnosti naložb, upravljanje tveganj in uravnoteženje med kratkoročnimi potrebami in dolgoročnimi cilji.
Uspešna alokacija kapitala ne le zagotavlja maksimalno vrednost za delničarje, temveč tudi krepi konkurenčni položaj podjetja na trgu.
Učinkovita alokacija kapitala zahteva celovito razumevanje trga, konkurence in lastnih poslovnih zmogljivosti, da se zagotovi, da so investicije usmerjene v projekte, ki prinašajo največjo dodano vrednost.
Na koncu je uspešna alokacija kapitala umetnost in znanost, ki zahteva ravnovesje med intuicijo in analitičnim razmišljanjem. Podjetja, ki so sposobna učinkovito upravljati s tem procesom, si zagotavljajo močno osnovo za rast, inovacije in dolgoročni uspeh.
Mogoče se pri tem sprašujete, kakšne pa so možnosti vodstva podjetja glede alokacije kapitala. Poglejmo si nekaj glavnih možnosti za alokacijo kapitala ter razloge zakaj se podjetja odločajo za posamezno kategorijo.
Možnosti kam in kako alocirati kapital ni malo, odločitve pa so redko lahke. Uspeh alokacije kapitala pa se meri s kazalniki, kot so:
Več o teh kazalnikih pa kdaj drugič.
Strategija alokacije kapitala mora biti seveda podprta z robustnim finančnim načrtovanjem in analizo, ki vključuje ocenjevanje različnih scenarijev in uporabo naprednih orodij za modeliranje in ocenjevanje tveganj.
To omogoča podjetjem, da sprejemajo informirane odločitve, ki so v skladu z njihovimi strateškimi cilji in finančnimi zmožnostmi. Tudi to je pomemben del poslovnih financ.
Projekti se pogosto ocenjujejo s pomočjo neto sedanje vrednosti in notranje stopnje donosa. Poglejmo si zakaj sta ta dva koncepta pomembna.
Oba kazalnika torej omogočata primerjavo in izbor najbolj dobičkonosnih projektov.
Pri ocenjevanju investicij je poleg NPV in IRR pomembno upoštevati tudi druge faktorje, kot so tveganja povezana z investicijo, časovni okvir projekta, vpliv na likvidnost podjetja, tržne pogoje in regulativne zahteve.
Prav tako je treba upoštevati strateško usklajenost projekta s cilji podjetja in potencialne sinergije z obstoječimi operacijami ali projekti. Ti dodatni faktorji zagotavljajo celovitejši pogled na investicijo in pomagajo pri sprejemanju bolj informiranih odločitev.
Kapitalska struktura je ključni element v strategiji poslovnih financ. Opredeljuje razmerje med dolžniškim in lastniškim kapitalom, s katerim podjetje financira svojo operativo in rast.
Pravilno uravnoteženje med dolgom in lastniškim kapitalom je bistveno za optimizacijo stroškov kapitala in zagotavljanje finančne fleksibilnosti.
Podjetja morajo natančno pretehtati stroške dolga ali drugih oblik financiranja, tveganje prekomernega zadolževanja in vpliv strukture kapitala na donosnost in vrednost za delničarje.
Učinkovita kapitalska struktura tako podpira strateške cilje podjetja, zmanjšuje finančna tveganja in izboljšuje konkurenčni položaj na trgu.
Pri oblikovanju kapitalske strukture se podjetja soočajo z različnimi možnostmi pridobivanja kapitala. Poglejmo si najbolj pogoste:
Lastniško financiranje
Dolžniško financiranje
Interni viri
Hibridni viri
Drugi viri
Preberite si naš podroben vodič po različnih virih financiranja.
Poglejmo si še nekaj dobrih praks ter pogostih napak, ko govorimo o virih financiranja v sklopu poslovnih financ.
Dobre prakse vključujejo:
Največje napake vključujejo:
Strateško in premišljeno upravljanje kapitalske strukture je torej ključnega pomena za dolgoročno uspešnost in stabilnost podjetja in tako izjemno pomembno področje v poslovnih financah.
Kot omenjeno, je pri virih financiranja pomembna tako struktura, kot cena virov financiranja:
WACC (Weighted Average Cost of Capital) predstavlja ponderirane povprečne stroške kapitala podjetja, ki združujejo stroške lastniškega in dolžniškega financiranja.
WACC v poslovnih financah uporabljamo vsaj na dva načina:
Poleg alokacije kapitala in pridobivanja virov je pomembna tema poslovnih financ obratni kapital Upravljanje z obratnim kapitalom je ključno za vzdrževanje likvidnosti in zagotavljanje, da podjetje lahko izpolnjuje svoje kratkoročne obveznosti.
Vključuje upravljanje kratkoročnih sredstev, kot so zaloge, terjatve in kratkoročnih obveznosti, kot so dobavitelji in kratkoročna posojila.
Če si pogledamo nekoliko bolj podrobno:
Uspešno upravljanje obratnega zagotavlja, da podjetje ohranja optimalno raven obratnega kapitala, kar pomeni, da ima dovolj sredstev za pokritje svojih tekočih obveznosti, hkrati pa minimizira stroške financiranja.
Za zagotavljanje dovolj denarja za likvidnost je ključno natančno načrtovanje denarnih tokov in vzpostavitev rezervnih linij financiranja. Slaba praksa je neupoštevanje prihodnjih potreb po denarju, kar lahko privede do finančnih težav.
Politika dividend je odločitev podjetja o tem, koliko dobička se razdeli delničarjem v obliki dividend in koliko se reinvestira v podjetje. Politika dividend je seveda tesno povezana s profitabilnostjo podjetja, saj višji dobički omogočajo večje prostore za izplačila dividend.
Pri določanju politike dividend je ključnega pomena tudi upoštevanje denarnega toka, saj mora podjetje zagotoviti, da ima dovolj denarnih sredstev za svoje operativne potrebe in obveznosti, poleg izplačil dividend.
Dobre prakse vključujejo stabilno in napovedljivo politiko dividend, ki odraža zmožnosti in rast podjetja, ter prilagajanje izplačil glede na finančno zdravje in strateške potrebe podjetja. Slabe prakse so nihanja v izplačilih, ki lahko zmedejo vlagatelje, ali previsoka izplačila, ki ogrožajo prihodnjo rast.
Politika dividend je še toliko bolj pomembna za zrela in stabilna podjetja, ki veljajo za »dividende delnice« in od katerih investitorji pričakujejo redne dividende.
Odkup lastnih delnic je alternativa izplačilu dividend, ki lahko prav tako poveča vrednost za delničarje. Kot pove ime, odkup lastnih delnic je postopek, pri katerem podjetje kupuje svoje lastne delnice na odprtem trgu ali od obstoječih delničarjev.
Strategija odkupa lastnih delnic se lahko uporablja za različne namene, vključno s povečanjem vrednosti delnic, uravnoteženjem kapitalske strukture, preprečevanjem prevzemov, razdelitvijo presežnega denarja (kot alternativa izplačilu dividend) in povečanjem zaslužka na delnico ipd.
Odkup lastnih delnic je odvisen tudi od zakonodaje in predpisov v vsaki državi. Podjetje Apple velja kot primer podjetja, ki redno odkupuje lastne delnice in tako veča vrednost premoženja svojim lastnikom.
Ko govorimo o poslovnih financah ne moremo mimo finančnega planiranja, spremljanja in analizirana. Vse to so ključni procesi za uspešno vodenje podjetja in »data-driven« sprejemanje odločitev.
Uspešna podjetja se zanašajo na te procese tako za optimalno alokacijo sredstev, kot za pravočasno odzivanje na tržne spremembe in zagotavljanje dolgoročne finančne stabilnosti.
Če si pogledamo nekoliko bolj podrobno:
Aktivnost zajema finančno načrtovanje in spremljanje na podlagi računovodskih izkazov – bilance stanja, izkaza uspeha in izkaza denarnih tokov, ter kazalnikov, kot so kazalniki gospodarnosti, donosnosti, likvidnosti, financiranja, investiranja in obračanja.
Upravljanje s tveganji je ključni del poslovnega upravljanja, prav tako pa pomembna tema znotraj poslovnih financ. Podjetjem omogoča, da se proaktivno soočijo s potencialnimi grožnjami za njihovo stabilnost in rast.
Proces zahteva sistematičen pristop k identifikaciji, oceni in odzivanju na različne vrste tveganj, pa tudi ocenjevanje le teh. Pomaga pri zmanjševanju negativnih vplivov na finančne rezultate in zagotavlja trajnostno poslovanje.
Ko govorimo o tveganjih so pomembni vsi trije vidiki:
Uspešno upravljanje s tveganji zahteva nenehno ocenjevanje in prilagajanje strategij glede na spreminjajoče se okolje in poslovne cilje.
Poglejte si tudi naše storitve na področju poslovnih financ.
Omenimo še zadnje večje področje poslovnih financ. Združitve in prevzemi (M&A) so pogoste strategije rasti uveljavljenih podjetij, saj omogočajo dostop do novih trgov, tehnologij ali virov.
Učinkovito upravljanje z združitvami in prevzemi zahteva jasno strategijo, temeljit skrbni pregled (»due diligence«) potencialnih tarč, strateško načrtovanje ter skrbno upravljanje sprememb in integracij, da se maksimizira vrednost za deležnike in zmanjšajo tveganja.
Proces združitev in prevzemov obsega štiri glavne korake:
Pogledali smo si nekaj ključnih področij za katere je odgovorna finančna funkcija v ustaljenem podjetju.
Poslovne oziroma korporativne finance vključujejo tudi nekaj drugih večjih specializiranih področij, kot je kontroling, finančna optimizacija podjetja, mednarodne finance in še kaj.
V širšem smislu pa obsegajo finance delovanje celotnega finančnega sistema v poslovnem svetu, vključno s finančnimi trgi, finančnimi institucijami, kot so banke, borzno posredniške družbe in borze ter podobno. Več o tem pa v kakšni od naslednjih objav.